Elérkezett az idő: új garázsajtóra van szükségünk. Nem egyszerű a döntés. Ha kicsit is jobban beleássuk magunkat a témába, láthatjuk, hogy nagyon sok típusból választhatunk, rengeteg szempont alapján. Az alábbiakban megkönnyítjük a döntést a főbb szempontok sorbavételével.
1) Gyártó
Természetesen a legelső szempont a garázsajtó mérete. Ez minden esetben egyedi, így érdemes árajánlatot kérni, valamint néhány mérettáblázatot megnézni, mielőtt a kutatást megkezdenénk. Árajánlat kérése előtt érdemes tájékozódni, hogy milyen anyagokat használtak a garázs építésénél és körülbelül hol helyezkednek el a gerendák, illetve merevítőelemek a szerkezetben. Természetesen ezeket a szakemberek felméréskor is meg tudják állapítani, de nem árt jól értesültnek lenni.
A garázsajtó kiválasztásánál az első szempont a gyártó. Természetesen, mint minden terméknél, léteznek olcsóbb és drágább márkák, ezek jellemzően minőségben is különböznek. A két álalában választott és forgalmazott márka ebben az esetben a Dítec és a Hörmann. Érdemes egy gyors pillantást vetni a prospektusaikra, valamint árajánlatot kérni mindkét alternatívára, hogy bővebb képet kapjunk a lehetőségekről.
Természetesen sokan választanak névtelen márkákat is, de ezt a választást sok esetben megbánják az építkezők, mivel ezek az ajtók nagyon hamar elavulnak. Ha hosszú távra tervezünk, érdemes a minőséget választani.
2) Típus
A következő szempont a kapu típusának a kiválasztása. Jellemzően itt is két választásunk van: billenő, vagy szekcionált. Az emberek nagy többsége manapság billenő ajtókat választ, hála a relatívan alacsony áruknak és megbízható technológiájuknak. A következő pontban viszont meglátjuk majd, hogy mi lehet a hátulütője az olcsó választásnak.
Biztonsági szempontból a két megoldás nem túlzottan különbözik egymástól. Mind a billenő, mind a szekcionált kapuk el vannak látva csukló, illetve rugó becsípődés elleni védelemmel, mely garantálja, hogy a gyerekeknek sem eshet baja.
Érdemes figyelembe venni a választásnál a billenő kapuk azon tulajdonságát, hogy üzemeltetésnél egy bizonyos nagyságú (billenő-)térre szükségük van (lásd alább), így szűkebb garázsoknál, illetve nagyobb autóknál némi gondot jelenthetnek.
3) Szigetelés
A harmadik szempontunk a garázsajtó szigetelése. Amennyiben fűtött garázzsal rendelkezünk (avagy fogunk rendelkezni), érdemes elgondolkodni a garázskapu szigetelésén. Az előző bekezdésben már tettünk rá utalást, hogy mind a billenő, mind a szekcionált garázskapuk esetében léteznek szigetelés nélküli típusok, viszont ezek télen kihívást jelenthetnek a garázs hőmérsékletét illetően.
Szigeteletlen ajtóknál természetesen lehetséges az ajtó utószigetelése, amennyiben utólag meggondolnánk magunkat, az eredmény viszont esztétikailag különbözhet az előre szigetelt kapuktól.
A szigetelőanyag többnyire purhab, mely tipikus választás könnyű szerkezetek hőszigetelésénél. Az előre szigetelt ajtók jellemzően duplafalúak és a szigetelés különböző vastagságú lehet (körülbelül 20 és 40 mm között). Itt természetesen a hőszigetelés mértéke az árral egyenesen arányos.
4) Mintázat, szín és anyag
A külcsín természetesen legalább annyira fontos, mint a belbecs, így az ajtó mintázata és színe is fontos. Ez a két tényező rendszerint kéz a kézben kerül nagyító alá, mivel a kombinációk száma szinte végtelen: a fehér függőleges bordázott kapuktól egészen a valódi fából készült egyedi motívumokig. Alább néhány a rengeteg lehetőségből.
Természetesen mindenkinek más az ízlése ebben a tekintetben, valamint néhány esetben teljesen egyedi mintázatra lehet szükség, melyet néhány gyártó (például a Hörmann) teljesen rugalmasan kezel, persze ezeknek az ajtóknak az áraik is egyediek. Színben a legalapvetőbb választás, mint bárhol máshol, a fehér, de a RAL színskála nagyon sok színében tudunk rendelni ajtókat. A színskálát a legtöbb forgalmazó szívesen rendelkezésre bocsátja. Érdemes nyomtatott változatot használni, mivel a színek monitoron nagyban eltérhetnek a garázsajtón megjelenő színtől.
Az alapvető mintázatok a függőleges (billenő kapuknál) és a vízszintes bordázat (szekcionált kapuknál) különböző méretű bordaközökkel, valamint a kazetta mintázat (lásd a fenti képen). A garázskapu anyagát illetően alapvető az acél, minőségi választás viszont a fenyőből készült garázsajtóra eshet, amelyet viszont nem minden gyártó készít.
5) Extra felszerelés
A felsorolást a lehetséges extrákkal zárjuk. Garázsajtónk rendelésénél célszerű elgondolkozni, hogy manuálisan, avagy automatikával szeretnénk-e működtetni. Utóbbi esetben természetesen elektromos aljzatot is biztosítanunk kell a garázsban a megfelelő helyen a működtetéshez.
További extra lehet a személybejáró, mely lezárt garázsajtónál is egyszerű bejárást tesz lehetővé, anélkül, hogy az egész kaput fel kellene nyitni.
Amennyiben már van a garázsajtó mellett személyi bejárónak hely hagyva, ragaszkodhatunk a garázsajtóhoz színben és mintában illeszkedő mellékajtó megrendelésén.
Ezen extrákra későbbi cikkeinkben részletesen is kitérünk.
A listát még jó darabig lehetne folytatni, viszont a legfőbb szempontokat itt érintettük. Amennyiben további információra lenne szüksége, keresse fel forgalmazóját és kérjen árajánlatot.